Stilindex februari 2025

Kläder som helhet minskade med 4,1 procent, och damkläder visade en marginell uppgång medan försäljningen av herrkläder sjönk markant.
Februari 2025 |
Total handel |
Fysisk handel |
E-handel |
Kläder |
-4,1% |
-5,8% |
1,7% |
Skor |
-5,3% |
-4,3% |
-8,5% |
Månadens Stilindex visar även på skillnader mellan de olika segmenten på marknaden. Premiumsegmentet, som baseras på de högsta snittpriserna, noteras för den sämsta utvecklingen med ett tapp på 6,0 procent.
Högre inflation och en minskad tro på framtida räntesänkningar bidrar till en dämpad efterfrågan på bland annat skor och kläder.
Kommentarer från Svensk Handel
– Vi ser inga tecken på att den här lågkonjunkturen släpper taget. Det innebär att företag i modebranschen står inför fortsatt hårda tider. För att klara sig krävs såväl innovation som ekonomisk uthållighet – och den dystra sanningen är att även i övrigt välmående företag riskerar att slås ut i dessa tuffa tider, avslutar Sofia Larsen.