- Efter en svag inledning på året är det glädjande att vi nu ser ett så pass tydligt uppsving för branschen. När våren till slut kom och temperaturerna steg ökade också konsumenternas vilja att uppdatera garderoben. Likt vi påtalat tidigare innebär säsongsförändringar ofta ett uppsving för modehandeln, säger Sofia Larsen, vd på Svensk Handel.
Utvecklingen var stark inom såväl e-handeln som den fysiska handeln. E-handeln ökade med 10,1 procent för kläder och hela 18,3 procent för skor, medan den fysiska handeln steg med 5,0 respektive 4,0 procent.
Även premiumsegmentet utvecklades starkt under månaden, vilket tyder på att efterfrågan ökar i takt med att hushållens ekonomiska utrymme förbättras.
- Vi får tydliga signaler om att konsumenternas köpkraft nu stärks. Det är direkt nödvändigt för vår bransch och vi hoppas nu att dessa positiva vindar håller i sig fram till sommaren, då många inhandlar kläder och skor inför skolavslutningar, studenter och andra festliga tillfällen. För det råder inga tvivel om att en välmående modebransch är central för ett välmående handelsland, säger Sofia Larsen.





