Falska 500-lappar i Eskilstuna

Mälardalen mer utsatta än övriga Sverige.
Nyhet 2020-03-18
Dela den här sidan

Säkerhetscenter fortsätter att få in rapporter om falska sedlar, denna gången gäller det handlare i Eskilstuna som mottagit falska 500-lappar. Papperskvaliteten avviker och trycket på sedeln är av sämre kvalitet. Polisen har gått ut med en liknande varning så var uppmärksamma!

Rekommendationer:

  • Var noga med att kontrollera sedlar. När du kontrollerar en sedel bör du granska flera säkerhetsdetaljer i kombination. På www.riksbank.se kan du läsa mer om säkerhetsdetaljerna
  • Om du upptäcker en falsk sedel, ta inte emot den. Informera lugnt innehavaren att sedeln i fråga är skadad/saknar en del detaljer/känns annorlunda och att du därför inte kan ta emot den. Fråga om kunden har en annan sedel eller kanske kan betala med kort?
  • Försök inte beslagta sedlarna eller ingripa mot innehavaren då detta är förenat med stor risk
  • Om du kommit i kontakt med en falsk sedel, antingen att du upptäcker och nekar köp eller har tagit emot, polisanmäl! Lättast är att polisanmäla direkt i appen!