Tre nya bolag åkte upp på Varningslistan under mars

Tre nya bolag åkte upp på Varningslistan under mars Under mars publicerades tre nya företag på Varningslistan. Aktuella jobb portalen, Pwc (kapat namn) och Svenska företagsprofiler. Nedan följer mer information om företagen.
Nyhet 2023-04-19
Dela den här sidan

Aktuella jobb portalen

Aktuella Jobb Portalen skickar fakturor till företag och kommuner gällande arbetsannonser. Detta trots att annonserna inte har beställts. 

Pwc (kapat namn)

Inledande kontakt sker via mejl till det drabbade företagets ekonomiavdelning. I mejlet, som ser ut att komma från det drabbade företagets egen chef/VD/CEO hävdar man att det finns en obetald faktura till Pwc som behöver hanteras skyndsamt.  I en del fall bifogas fakturan direkt, i andra fall bifogas den först när ekonomiavdelningen återkopplat på det första mejlet. Både mejl och bifogad faktura är fabricerade och kommer från bedragare som kapat Pwc:s namn och logga.

Svenska företagsprofiler

Den inledande kontakten sker via mejl där bedragaren utger sig för att vara en medarbetare inom ert företag eller förening. Bedragaren sänder mejl till en person på ekonomiavdelning eller motsvarande och försöker förmå denne att skyndsamt göra utbetalningar på stora belopp till utlandet och hänvisar till en obetald faktura. Mejlet som ser ut att komma från någon på ert företag eller förening, kommer i själva verket från bedragaren.