Benjamin Dousa – inledningstalare på Nordic Retail Summit 2025
Nu börjar nedräkningen till Nordic Retail Summit, 1 oktober. Idag är vi glada att kunna presentera Benjamin Dousa som årets första talare, Sveriges minister för internationellt utvecklingssamarbete och utrikeshandel. Sedan sin utnämning i september 2024 har Dousa arbetat för att stärka Sveriges globala handelsrelationer och utvecklingssamarbeten.
Svensk Handels Varningslista gör skillnad
NyhetEtt omfattande åtal har väckts vid Malmö tingsrätt, mot ett bolag i topp tre av de mest anmälda bolagen på Svensk Handels Varningslista.
Framtidens städer – handel och hållbarhet i samspel
NyhetHur kan handel och hållbarhet gå hand i hand i framtidens städer?
EU:s konsumentskyddsmyndigheter pressar Shein – flera överträdelser identifierade
NyhetKonsumentverket, tillsammans med andra konsumentskyddsmyndigheter inom EU och EES, har riktat skarp kritik mot e-handelsplattformen Shein.
Dramatiken kring USAs handelstullar fortsätter
NyhetPresident Trump har aviserat att tullarna mot EU blir 50 procent, eftersom han menar att förhandlingarna inte kommer framåt.
Axfood skänker kylbilar fyllda med blöjor och mat
NyhetAxfood fortsätter sitt stöd till Ukraina genom donationer, inköp av ukrainska varor och med ett snabbspår för ukrainska leverantörer.
Sista chansen: Nominera dina favoriter till Retail Awards 2025
NyhetI morgon stängs nomineringen till Retail Awards 2025!
Vilka företag och personer tycker du har gjort något extra för handeln senaste året?
Miljonbidrag från Coops medlemmar och föreningar
NyhetCoop har stöttat Ukraina sedan krigets utbrott. Nu är de en del av initiativet Handelslandet Sverige tillsammans för Ukraina.
Trilogen om Green Claims Directive är pausad
NyhetSenaste nytt om Green Claims-direktivet (GCD) (COM/2023/166).