Hoppa till innehåll

Ungdomar från hela Europa samlas i Göteborg för att tävla i yrkes-EM. Totalt finns 35 olika yrken representerade i tävlingen som syftar till att väcka intresset för yrkesutbildning hos de elever som är på väg att välja gymnasieutbildning.

e578b94990d041ebaed212d022a9583c.jpg

– Målet är även att höja kvaliteten på Sveriges yrkesinriktade utbildningar och höja statusen för modern yrkesutbildning, säger Helen Rönnholm, utbildningsansvarig på Svensk Handel.

Yrkes-EM pågår den 1-3 december och väntas besökas av cirka 40 000 personer varav 29 000 skolelever. Ett av yrkena som det tävlas i är visual merchandising (butikskommunikation). Sveriges deltagare som heter Johanna Hanson tog tidigare i år tog examen från Handelsakademin i Skärholmen. Hon kvalificerade sig till EM genom sin vinst i yrkes-SM som avgjordes  i maj.

Butikssäljare ännu ingen tävlingsgren

Handelsbranschen finns, genom den partsgemensamma organisationen Handelsrådet, representerade under tävlingsdagarna. Ett nytt inslag i årets arrangemang är att Handelsrådet genomför en presentationsgren i butiksförsäljning.

– Butikssäljare är inte i dagsläget en officiell tävlingsgren men vi arbetar för att det i framtiden ska bli det, säger Helen Rönnholm.

För visst går det att tävla i butiksförsäljning. Under yrkes-EM tre tävlingsdagar kommer fem elever från Handels – och administrationsprogrammet att tävla i rollspel och kunskapsprov. Rollspelet sker inför både publik och domare.

Kvällen den 1 december arrangerar Handelsrådet tillsammans med Svenskt Näringsliv och LO ett kompetensmingel för branschfolk och beslutsfattare. Minglet kommer att äga rum på ICA Focus som ligger i anslutning till tävlingsarenan Svenska Mässan.

Hej! Hitta rätt genom att söka och filtrera listan. Sortera som det passar!
Vald kategori
Valt ämne
Sortera efter
stromstad-artikel.jpg

Gränshandeln är en livsnerv för Strömstad

NyhetGränshandeln är inte bara shopping – den är jobb, tillväxt och framtid för hela regionen.
eu-flagga-900.jpg

Sverige och Svensk Handel firar Europadagen

NyhetSvensk Handel firar ett decennium på plats i Bryssel.
johan-hetting_tillganglighet.png

Checklista: Så lever din verksamhet upp till kraven i nya Tillgänglighetslagen

NyhetFöljer er sajt det nya tillgänglighetsdirektivet – eller riskerar ni stora böter? Här är detaljerna som måste vara på plats 28 juni.
vinnare-ra-2024.png

Nu kan du nominera till Retail Awards 2025 – vem vill du hylla?

NyhetNu är nomineringen till Retail Awards 2025 öppen! Vilka företag och personer tycker du har gjort något extra för handeln det senaste året?
mq-ingvar-larsson.png

MQ Marqet: Självklart att satsa på second hand

NyhetVarför satsar MQ Marqet på second hand och hur arbetar man med det? Det får vi reda på i intervjun med vd Ingvar Larsson.
avtal-2025.png

Slutförhandlingar av flera kollektivavtal

NyhetAvtalsrörelsen 2025 fortsätter. Nu pågår slutförhandlingar av ett flertal av Svensk Handels kollektivavtal som löper ut den 30 april.
d-congress-talks-(1920-x-1080-px)-(1).png

Så leder Susanne Ehnbåge Lindex på en global, digital och hållbar tillväxtresa

NyhetNytt avsnitt i podden D-Congress Talks: Susanne Ehnbåge, vd på Lindex, om digitalisering, hållbarhet och en offensiv global satsning.
istock-1187328432-(1).jpg

Oklarheter i Tillgänglighetslagen - viktigt att veta

NyhetDen nya Tillgänglighetslagen är snårig att förstå. Svensk Handel guidar dig.

Håll dig uppdaterad med Svensk Handels nyhetsbrev

Få koll på de viktigaste nyheterna som rör dig som handlare. Varannan vecka skickar vi ut ett nyhetsbrev där vi samlar vägledningar, förmåner och de senaste rapporterna som hjälper dig som handlare i din vardag. Registrera dig redan idag!

När du anmäler dig till vårt nyhetsbrev kommer vi att behandla dina personuppgifter. Här kan du läsa mer om vår behandling och dina rättigheter.