Hoppa till innehåll

Black Friday – en populär handelshögtid som påverkas av oroliga tider

Black Friday fortsätter att väcka svenska konsumenters intresse. Totalt uppger 52 procent av svenskarna att de planerar att handla i samband med dagen. Svensk Handel bedömer att försäljningen under Black Friday och Black Week uppgår till cirka 8 miljarder kronor, vilket är en minskning jämfört med föregående år.

Undersökningen visar alltså att intresset för Black Friday fortsatt är stort, men att det ändå är svalare jämfört med förra året vilket kan tillskrivas de utmaningar handeln i stort möter just nu.

- Många handlare hade säkerligen hoppats på en stark Black Friday och Black Week, efter mer än två år av pandemi. Men vi befinner oss åter i ett tufft ekonomiskt läge och svenskarna håller hårdare i plånboken. Svart på vitt i rapporten ser vi att varannan konsument handlar mindre på grund av de stigande kostnaderna, säger Martin Kits, chef för näringspolitik och opinionsbildning på Svensk Handel.

Black Friday har kommit att bli ett startskott för den annalkande julhandeln. Ungefär var tredje svensk köper julklappar i samband med Black Friday, vilket visar på att en del av julhandeln nu tidigarelagts.

Mode, hemelektronik och skönhetsprodukter i fokus under Black Friday

Svenskarna kommer främst att försöka göra fynd inom kläder- och skor, hemelektronik och skönhets- och hälsoprodukter under kommande Black Friday. Rapporten visar även att kvinnor och mäns köpvanor skiljer sig något åt. Kvinnorna lägger mer fokus på kläder, skönhetsprodukter och heminredning, medan männens fortsatta favorit är hemelektronik.

- Vi ser att konsumentmönstren håller i sig från tidigare år. Att köpen av hemelektronik minskar avsevärt beror sannolikt dels på en tuffare hushållsekonomi, dels på att elpriserna är så pass höga. Vi avstår helt enkelt från att köpa varor som drar för mycket el, säger Martin Kits.

Fler avstår från att handla av ekonomiska skäl

Likt föregående år är det vanligaste skälet till att inte handla något under Black Friday, Black Week eller Cyber Monday att man helt enkelt redan har allt man behöver. Men var tredje respondent anger att ekonomiska skäl som orsak till att avstå köp. Det är en betydande ökning jämfört med 2021 och en fingervisning om att några av handelns viktigaste försäljningshögtider påverkas av rådande konjunkturläge.

sh-bakgrund.jpg

Industrin har satt märket: ”Extremt tufft för många företag i handeln”

PressmeddelandeParterna inom industrin har enats om nya kollektivavtal och därmed är märket satt i årets avtalsrörelse. Den sammanlagda kostnadsramen är 7,
ung-person-i-kassan-16x9.png

Svensk Handel starkt kritiska till höjda arbetsgivaravgifter för unga

PressmeddelandeI dag gör regeringen det dyrare för företag att anställa. I samband med det gör man det också avsevärt mycket dyrare för företag att anställ
sallankop-900-2.jpg

Handelns dystra trend – ett år med negativ framtidstro

PressmeddelandeAtt många handelsföretag i Sverige i detta nu möter stora utmaningar är ingen överdrift. Svensk Handels Handelsbarometer för mars månad visa
e-handel-hander-16x9.png

E-handeln ökade från låga fjolårsnivåer i februari

PressmeddelandeSvensk Handels E-handelsindikator för februari månad visar att e-handelns omsättning, mätt i svenska konsumenters e-handel från enbart svens
familj-har-shoppat.jpg

Tuffa ekonomiska tider gör att hushållen nedprioriterar hållbarhet

PressmeddelandeSvensk Handels Hållbarhetsundersökning visar att konsumenter håller allt hårdare i plånboken vilket påverkar deras benägenhet att handla hå
interior-galleria.jpg

Tusentals butiker riskerar att slås ut på grund av ökade hyreskostnader

PressmeddelandeI januari höjdes hyrorna för kommersiella lokaler med nära 11 procent. Det var ett hårt slag för många butiker. En ny rapport baserad på dat
sommar-shopping.jpg

Tuffa ekonomiska tider slår hårt mot modebranschen

PressmeddelandeAtt konsumenternas köpkraft urholkas slår hårt mot en modehandel som inte är utan prövningar. Svensk Handels Stilindex för februari visar på
hander-gronsaker.jpg

Utbredd pessimism inom handeln: “Kostnadsökningarna måste mildras”

PressmeddelandeSvensk Handels Handelsbarometer för februari månad visar att den utbredda pessimism som kunnat bevittnas under nästan ett års tid, fortsatt

Håll dig uppdaterad med Svensk Handels nyhetsbrev

Få koll på de viktigaste nyheterna som rör dig som handlare. Varannan vecka skickar vi ut ett nyhetsbrev där vi samlar vägledningar, förmåner och de senaste rapporterna som hjälper dig som handlare i din vardag. Registrera dig redan idag!

Läs mer om hur vi behandlar dina personuppgifter i vår personuppgiftspolicy.