Hoppa till innehåll

E-com ready – så ska framtidens leveranser möjliggöra en mer hållbar e-handel

Minskat klimatavtryck, bättre arbetsmiljö, effektivare arbetsmetoder och billigare leveranser. Med e-handelsanpassade leveranser kan e-handeln sänka sin klimatpåverkan och samtidigt spara stora summor. Svensk Handels nätverk Hållbar e-handel presenterar idag insikterna från projektet e-com ready. För Apotea, ett av pilotföretagen, uppgick kostnadsbesparingen till 97 procent och samtidigt minskade klimatavtrycket med 77 procent.

ehandel-leveranser-1.jpg

De flesta varukedjor har hittills varit anpassade utifrån butikshandel. Med e-com ready sätts e-handelns förutsättningar först och logistik och förpackningar anpassas till en modern logik och logistik. Två av landets största e-handlare, Apotea och Blomsterlandet, har inom ramen för projektet genomfört förändringar kring produktens transportförpackningar för att bättre anpassa dem för inleverans till sina e-handelslager.

– När vi får leveranserna av varor till vårt lager i till exempel ett 300-pack, istället för den vanligaste storleken ett 2-6-pack, sparar vi en mängd emballage, vilket är fantastiskt för effektivitet och klimat, säger Erika Svensson, hållbarhetschef Apotea och initiativtagare samt pilotföretag i projektet.

Resultatet är kostnadsbesparingar på upp till 97 procent och ett minskat klimatavtryck med upp till 77 procent.

– Resultaten är fantastiska. Med effektiva och e-handelsanpassade förpackningar kan man frigöra besparingar för såväl plånboken som för klimatet, samtidigt som arbetsmiljön förbättras, säger Andreas Karlsson, inköpschef på Blomsterlandet, som är pilotföretag i projektet.

I rapporten e-com ready presenteras också e-com ready Guidelines som i ett sjupunktsprogram hjälper e-handelsföretag och leverantörer att anpassa inleveranserna till ett e-handelslager.

– Kan vi få fler e-handelsföretag och leverantörer att använda e-com ready kan dessa resultat spridas och göra e-handeln både effektivare och mer hållbar, säger Jonas Arnberg, projektledare vid Svensk Handels nätverk Hållbar e-handel.

Tidigare i mars meddelades också att Hållbar E-handel och Svensk Handel går samman i en strategisk allians med målet att leda svensk e-handel mot en mer hållbar och konkurrenskraftig framtid.

– Vår ambition är att med sammanslagningen intensifiera branschens innovations- och hållbarhetsarbete, säger Per Ljungberg, innovationschef Svensk Handel. e-com ready är ett exempel på ett arbete vi kommer att driva vidare. Närmast ligger att få fler leverantörer till e-handeln att bli e-com ready, säger Per Ljungberg, innovationschef på Svensk Handel.

Rapport: e-com ready - rapport och guidelines

Ta del av insikterna och läs mer om nätverket Hållbar e-handel på Svensk Handels hemsida.

Kontakter

Erika Svensson, Hållbarhetschef Apotea
erika.svensson@apotea.se
076-549 90 64

Andreas Karlsson, Inköpschef Blomsterlandet
andreas.karlsson@sinvest.se
031-755 73 48

Jonas Arnberg, projektledare nätverket Hållbar e-handel
jonas@hallbarehandel.org
072-571 85 75

Per Ljungberg, innovationschef Svensk Handel
per.ljungberg@svenskhandel.se

Hej! Hitta rätt genom att söka och filtrera listan. Sortera som det passar!
Vald kategori
Valt ämne
Sortera efter
martin-kits-25-1.jpg

EU agerar mot Temu och Shein: ”Steg i rätt riktning men ingen lösning”

PressmeddelandeSvensk Handel välkomnar att EU adresserar problemen med Temu och Shein. Men fler konkreta åtgärder krävs här och nu.
sh-och-ai-sweden.png

Svensk Handel accelererar AI-användningen - blir ny partner till AI Sweden

PressmeddelandeFör att stärka kompetensen inom AI ansluter sig Svensk Handel som ny partner till AI Sweden.
startbild-avtal-2025-1.jpg

Avtal 25: Handelns kris den djupaste sedan 90-talet

PressmeddelandeSvensk Handel och Handelsanställdas förbund har växlat yrkanden. Nu inleds förhandlingarna.
startbild-avtal-2025.jpg

Pressträff: Svensk Handel presenterar avtalsyrkanden

PressmeddelandeOnsdagen den 29 januari presenterar Svensk Handel sina yrkanden inför förhandlingarna med Handelsanställdas förbund om nya kollektivavtal.
sofia-larsen-hb-januari.png

2025 inleds med pessimistisk framtidstro bland handelsföretagen

PressmeddelandeHandelsföretagens framtidsförväntningar för första kvartalet 2025 visar en splittrad bild av handelsbranschens utveckling.
ehi4-2.png

E-handeln ökade i december – trots fler julklappsinköp i november

PressmeddelandeSvensk Handels E-handelsindikator skattar e-handelns omsättning för december månad till 16,4 miljarder kronor.
ringa-stold-1.png

Handelns brottsutsatthet på rekordhöga nivåer under 2024

PressmeddelandeSvensk Handels Trygghetsbarometer för 2024 visar att handelns brottsutsatthet ökar till nivåer som tidigare aldrig skådats.
malmo.png

Svensk Handel kommenterar utredningen om stärkt trygghet i den byggda miljön

PressmeddelandeSvensk Handel är, liksom fler andra tunga aktörer, negativa till tvingande lagstiftning på området.

Håll dig uppdaterad med Svensk Handels nyhetsbrev

Få koll på de viktigaste nyheterna som rör dig som handlare. Varannan vecka skickar vi ut ett nyhetsbrev där vi samlar vägledningar, förmåner och de senaste rapporterna som hjälper dig som handlare i din vardag. Registrera dig redan idag!

När du anmäler dig till vårt nyhetsbrev kommer vi att behandla dina personuppgifter. Här kan du läsa mer om vår behandling och dina rättigheter.