4 inspirerande tips inför e-handelsåret 2024

För första gången summerar Svensk Handel, i ett webbinarium, e-handeln under ett helt år och blickar framåt. I studion hittar vi Per Ljungberg, innovationschef och Maria Mikkonen, chefsekonom på Svensk Handel som samtalar med Paul Fischbein, vd på Revolution Race och Monika Magnusson, vd för Apotek Hjärtat, om e-handelsåret 2023. Ta del av Pauls och Monikas fyra starka tips inför 2024 och se webbinariet i sin helhet.
Nyhet 2024-02-14
Dela den här sidan

E-handeln under 2023 hade det tufft sett till omsättningstappet på minus 8 procent jämfört med året innan.
För vissa delbranscher gick det dock bättre än andra och som exempel fick apotek, skönhet och hälsa samt optik ett uppsving medan kläder och skor ligger kvar på i stort sett samma nivåer som under 2022.

Faktorerna till nedgången var flera och en viss osäkerhet kvarstår. Men även om köpkraften minskade under förra året, gjorde inte e-handelns attraktionskraft det. Det visar antalet konsumenter som handlade online, vilket var lika många som under 2022. Och här finns möjligheter att ta med sig in i 2024.

Vill du ta del av samtalet i sin helhet, se webbinariet ”Summering av e-handelsåret 2023” här.