Handeln hotas av den organiserade brottsligheten

Organiserade stölder mot handeln är långt ifrån vardagsbrott. De är en drivkraft i den kriminella ekonomin som göder både våld, vapen och narkotika. Detta vill Svensk Handel uppmärksamma under årets Säkerhetsvecka.
Pressmeddelande 2025-10-20
Temat för årets Säkerhetsvecka är ”Tillsammans mot den organiserade brottsligheten”

I dag inleds den årliga Säkerhetsveckan. En satsning där Svensk Handel belyser några av de största och mest aktuella hoten mot handelsföretagens möjligheter att bedriva verksamhet. Under veckan uppmanas även medlemsföretagen att anmäla samtliga brott de utsätts för, så att statistiken bättre speglar verkligheten och ger en rättvis bild av brottsutsattheten i handeln.

Temat för årets Säkerhetsvecka ”Tillsammans mot den organiserade brottsligheten”

De organiserade stölderna inom handeln är inte isolerade händelser. Ofta är de i stället en del av den kriminella infrastrukturen och hänger samman med penningtvätt, falska identiteter, hot och påverkan. Genom att lyfta hur den organiserade brottsligheten har nästlat sig in i en av näringslivets största branscher hoppas Svensk Handel nu att frågan ska tas på större allvar av politiken och rättsväsendet. 

– Svensk Handel har länge lyft riskerna med att underskatta stöldproblematiken. När den organiserade brottsligheten nu påtagligt påverkar handeln är det tydligt att våra varningar besannats. Det krävs kraftfulla åtgärder från både politiken och rättsväsendet för att vända utvecklingen. Vi hoppas att årets Säkerhetsvecka kan bidra till detta, säger Nina Jelver, säkerhetschef på Svensk Handel. 

Alla brott bör anmälas – Polisen rekommenderar Svensk Handels app

Ett vanligt skäl till att handelsföretag avstår från att göra polisanmälningar är upplevelsen av att det tar för mycket tid eller upplevs som komplicerat. För att förenkla processen lanserade Svensk Handel redan 2017 appen Säkerhetscenter, där företag snabbt och enkelt kan göra en polisanmälan – ofta på under en minut. 

Appen har sedan dess blivit mycket populär, och nu rekommenderar även Polismyndigheten företagen att använda Säkerhetscenter för att fler brott ska kunna anmälas. 

– Det är mycket som står på spel. Om vi ger de kriminella fritt spelrum genom att inte ta mängdbrotten på allvar riskerar både butiker och arbetstillfällen att försvinna. Det vore en förlust för såväl individ som samhälle. Därför är det hoppingivande att Polisen nu uppmärksammar Svensk Handels arbete genom att ställa sig bakom Säkerhetscenter. Vi hoppas på ett ännu starkare samarbete framöver, säger Nina Jelver. 

Så vänder vi utvecklingen – Svensk Handels kravlista

  • Tillsätt resurser för att stänga de fysiska marknaderna där stöldgods säljs – rättsstaten kan inte stå bredvid och se på.
     
  • Kräv att digitala marknadsplatser som Facebook Marketplace ska ta ansvar för vad som säljs på deras plattformar. Stulna varor ska inte ha någon annanhandsmarknad.
     
  • Säkerställ att butiker och restauranger som säljer stöldgods möts av hård tillsyn, höga viten och näringsförbud – inte fortsatt tolerans.


I samband med årets Säkerhetsvecka har Svensk Handel tagit fram en film, med röster från handeln och säkerhetschef Nina Jelver. Ta del av filmen här.

Kontakt