Hoppa till innehåll

Allvarliga incidenter och cyberbrott fortsätter att öka i oktober.

datorskarm.jpg
  • Utpressningsangrepp med ransomware fortsätter att stå för de allvarligaste incidenterna. Samtidigt kan man se att allt fler brottslingar nu experimenterar med olika typer av utpressning, utöver ransomware.

  • Många brottslingar stjäl också data, till exempel känsliga kunddata, och hotar att släppa den publikt om offren inte betalar lösen. En del brottslingar har också börjat att förstöra data, i stället för att kryptera den, när de väl stulit kopior. Sedan erbjuder de att sälja tillbaka denna data till offret.

  • De flesta ransomware attacker som Truesec hanterar rör stora företag och koncerner som drabbats av angrepp från stora brottssyndikat. Det finns dock mindre cyberbrottsgäng som i första hand angriper små och medelstora företag som inte har råd med ordentlig cybersäkerhet. Dessa aktörer kan kräva allt från några tiotals tusen kronor och uppåt. Sådana aktörer är ofta väldigt opålitliga och det är inte ovanligt att offren aldrig får tillbaka sin data, även om man betalar utpressarna.

  • Sedan i september har krigslyckan i Ukraina vänt och nu är det den ukrainska armén som genomför motoffensiver och återtar territorium. Det ökar också risken för att Ryssland ska tillgripa alltmer desperata åtgärder, inklusive destruktiva cyberattacker mot Väst, trots risken för motaktioner från Väst.

  • Truesec bedömer att energisektorn och elförsörjningen kommer att vara mycket utsatt för cyberangrepp denna vinter. Cyberbrottslingar har också ökat sina angrepp mot just energisektorn, eftersom minsta störning kan skapa stress i Europas energiförsörjning.

Hej! Hitta rätt genom att söka och filtrera listan. Sortera som det passar!
Vald kategori
Valt ämne
Sortera efter
mq-ingvar-larsson.png

MQ Marqet: Självklart att satsa på second hand

NyhetVarför satsar MQ Marqet på second hand och hur arbetar man med det? Det får vi reda på i intervjun med vd Ingvar Larsson.
avtal-2025.png

Slutförhandlingar av flera kollektivavtal

NyhetAvtalsrörelsen 2025 fortsätter. Nu pågår slutförhandlingar av ett flertal av Svensk Handels kollektivavtal som löper ut den 30 april.
d-congress-talks-(1920-x-1080-px)-(1).png

Så leder Susanne Ehnbåge Lindex på en global, digital och hållbar tillväxtresa

NyhetNytt avsnitt i podden D-Congress Talks: Susanne Ehnbåge, vd på Lindex, om digitalisering, hållbarhet och en offensiv global satsning.
istock-1187328432-(1).jpg

Oklarheter i Tillgänglighetslagen - viktigt att veta

NyhetDen nya Tillgänglighetslagen är snårig att förstå. Svensk Handel guidar dig.
gottebiten-vy.png

Påsken blev en efterlängtad ljuspunkt för gränshandeln

NyhetDet finns ljusglimtar i handeln. Ett exempel är gränshandeln – där årets påskfirande var ett efterlängtat styrkebesked.
d-congress-talks-(1920-x-1080-px).png

Kulturens kraft: Så bygger varumärken lojala fans – inte bara kunder

NyhetVad är det som gör att vissa varumärken inte bara syns, utan verkligen känns? Lyssna på avsnittet i podden D-Congress Talks.
pm-om-samverkan.png

Tillsammans för tryggare handelsplatser: Ny vägledning om samverkan mot brott

NyhetSvensk Handel har tagit fram en ny vägledning, med konkreta råd, för kommuner som vill stärka tryggheten i handelsmiljöer.
handelskonjunkturen-april-25.png

Handelskonjunkturen april 2025: Tecken på återhämtning – faran långt ifrån över

NyhetBörjar svensk handel sakta röra sig i rätt riktning, efter flera år av kris och lågkonjunktur? Se svaren i Handelskonjunkturen.

Håll dig uppdaterad med Svensk Handels nyhetsbrev

Få koll på de viktigaste nyheterna som rör dig som handlare. Varannan vecka skickar vi ut ett nyhetsbrev där vi samlar vägledningar, förmåner och de senaste rapporterna som hjälper dig som handlare i din vardag. Registrera dig redan idag!

När du anmäler dig till vårt nyhetsbrev kommer vi att behandla dina personuppgifter. Här kan du läsa mer om vår behandling och dina rättigheter.