Hoppa till innehåll

Svensk Handels Per Ljungberg presenterar snabbt men insiktsfullt ämnen som intuitiv e-handel, retail media, genuin omnichannel, TikTok-ekonomin, gränsöverskridande e-handel och inte minst, årets tema för D-Congress – Innovation for Impact.

D-Congress är navet för handelns omvandling, en unik mötesplats där deltagare får insikter i den senaste teknologin som formar handeln och dess bidrag till den gröna omställningen. I denna trendspaning delar Svensk Handels innovationschef, Per Ljungberg, med sig av de senaste trenderna och drivkrafterna som ligger bakom denna förändringsprocess. Dessa insikter lägger grunden för de fördjupade sessioner, totalt 60 till antalet, som erbjuds under årets D-Congress.

Ljungberg presenterar snabbt och insiktsfullt ämnen som intuitiv e-handel, retail media, genuin omnichannel, TikTok-ekonomin, gränsöverskridande e-handel och inte minst, årets tema för D-Congress – Innovation for Impact.

innovation-for-impact.png

Hej! Hitta rätt genom att söka och filtrera listan. Sortera som det passar!
Vald kategori
Valt ämne
Sortera efter
1-oktober-(980-x-280-px)-(1920-x-1080-px).png

Benjamin Dousa – inledningstalare på Nordic Retail Summit 2025

NyhetÅrets huvudtalare på Nordic Retail Summit är Benjamin Dousa, Sveriges minister för internationellt utvecklingssamarbete och utrikeshandel.
stromstad-artikel.jpg

Gränshandeln är en livsnerv för Strömstad

NyhetGränshandeln är inte bara shopping – den är jobb, tillväxt och framtid för hela regionen.
eu-flagga-900.jpg

Sverige och Svensk Handel firar Europadagen

NyhetSvensk Handel firar ett decennium på plats i Bryssel.
johan-hetting_tillganglighet.png

Checklista: Så lever din verksamhet upp till kraven i nya Tillgänglighetslagen

NyhetFöljer er sajt det nya tillgänglighetsdirektivet – eller riskerar ni stora böter? Här är detaljerna som måste vara på plats 28 juni.
vinnare-ra-2024.png

Nu kan du nominera till Retail Awards 2025 – vem vill du hylla?

NyhetNu är nomineringen till Retail Awards 2025 öppen! Vilka företag och personer tycker du har gjort något extra för handeln det senaste året?
mq-ingvar-larsson.png

MQ Marqet: Självklart att satsa på second hand

NyhetVarför satsar MQ Marqet på second hand och hur arbetar man med det? Det får vi reda på i intervjun med vd Ingvar Larsson.
avtal-2025.png

Slutförhandlingar av flera kollektivavtal

NyhetAvtalsrörelsen 2025 fortsätter. Nu pågår slutförhandlingar av ett flertal av Svensk Handels kollektivavtal som löper ut den 30 april.
d-congress-talks-(1920-x-1080-px)-(1).png

Så leder Susanne Ehnbåge Lindex på en global, digital och hållbar tillväxtresa

NyhetNytt avsnitt i podden D-Congress Talks: Susanne Ehnbåge, vd på Lindex, om digitalisering, hållbarhet och en offensiv global satsning.

Håll dig uppdaterad med Svensk Handels nyhetsbrev

Få koll på de viktigaste nyheterna som rör dig som handlare. Varannan vecka skickar vi ut ett nyhetsbrev där vi samlar vägledningar, förmåner och de senaste rapporterna som hjälper dig som handlare i din vardag. Registrera dig redan idag!

När du anmäler dig till vårt nyhetsbrev kommer vi att behandla dina personuppgifter. Här kan du läsa mer om vår behandling och dina rättigheter.