Hoppa till innehåll

Två år senare kvarstår frågetecken kring lagen om tillträdesförbud till butik

Drygt två år har gått sedan lagen om tillträdesförbud till butik klubbades igenom. Lagen är ett verktyg som, när den tillämpas, ger handlare och dess personal en tryggare vardag. Men fortsatt finns stora problem med hur åklagare runt om i landet väljer att tolka lagstiftningen, något som riskerar att göra lagen tandlös. Det visar en ny rapport från Svensk Handel.

kundvagn.jpg

Svensk Handel har undersökt samtliga beslut kring tillträdesförbud från landets åklagarkammare under perioden 2022-03-01 och 2023-02-28.

Under perioden lämnades 423 ansökningar om tillträdesförbud in till landets åklagarkammare. Detta är en signifikant minskning med nästan 20 procent jämfört med föregående år. Av dessa 423 resulterade 198 ärenden i beviljade tillträdesförbud, vilket är 47 procent av alla ärenden, en ökning med tolv procent jämfört med föregående år, vilket är välkommet. Vid en första anblick kan utvecklingen framstå som lovande, men tyvärr är verkligheten en annan:

- Att det kom in färre ansökningar om tillträdesförbud beror inte på att handlarna upplever att problemet minskat, snarare tvärtom. Vi ser hur brotten mot handeln fortsätter att öka och tyvärr ser allt för många handlare inte poängen med att ansöka om tillträdesförbud, då de upplever att processen är för omfattande, eller att man tidigare nekats tillträdesförbud på oklara grunder, säger Nina Jelver, säkerhetschef på Svensk Handel.

Samordning saknas mellan åklagarkamrarna

Rapporten visar tydligt hur det saknas samordning mellan åklagarkamrarna om hur lagen om tillträdesförbud ska tillämpas och huruvida ett tillträdesförbud ska beviljas eller inte. Variationerna är stora över landet. Ett avslag om tillträdesförbud kan tyvärr bero på hur restriktiv uppfattning en viss åklagare har om vilka rekvisit som krävs för att utdöma tillträdesförbud, något som Svensk Handel ställer sig kritiska mot:

- Det är oacceptabelt och högst rättsosäkert att lagen tolkas och tillämpas olika beroende på vart i landet du befinner dig. Handlare ska inte finna sig i att verka i ett rättsligt lotteri. Vår ståndpunkt i frågan är tydlig - samma typ av ärende ska få samma bedömning oavsett vart i landet man befinner sig, säger Nina Jelver.

Handlare förtjänar tydligare motiveringar till nekade tillträdesförbud

Rapporten visar att enbart 56 procent av de avslag handlarna får är motiverade. Det innebär alltså att handlare som nekas tillträdesförbud i nästan hälften av fallen inte får reda på varför deras ansökan avslogs, vilket skapar frågetecken, samtidigt som det kan ha en avskräckande effekt att i framtiden ansöka om ett tillträdesförbud.

- Som handlare förtjänar man en tydlig motivering ifall ett tillträdesförbud inte beviljas. Inte minst för att man faktiskt ska förstå varför utfallet blev som det blev, men också för att man ska kunna förbereda en överklagan av beslutet till domstol. Tyvärr ser vi också hur allt för stor vikt läggs vid huruvida fällande dom finns eller ej. Detta är något varken lagtext eller förarbeten stipulerar, avslutar Nina Jelver.

presskontakt-3.jpg

Presskontakt

Är du journalist och vill komma i kontakt med Svensk Handel? Kontakta vår pressjour

Hej! Hitta rätt genom att söka och filtrera listan. Sortera som det passar!
Vald kategori
Valt ämne
Sortera efter
sofia-larsen-24-4.jpg

Budgetbesked om stärkt ekonomi för hushållen välkomnas av handeln

PressmeddelandeSvensk Handel välkomnar åtgärderna inriktade på att stärka hushållens ekonomi, som regeringen presenterade under måndagsförmiddagen.
sh-logga-ljusgra-ny-4.jpg

Svensk Handel kommenterar sänkt matmoms

PressmeddelandeSvensk Handel välkomnar förslaget om sänkt matmoms och upprättandet av en matpriskommission.
p1640398-2.jpg

Här är finalisterna till Retail Awards 2025!

PressmeddelandeDen 1 oktober är det återigen dags för Retail Awards 2025. Nu står det klart vilka företag och individer som är årets finalister.
maria-mikkonen-2-1.jpg

Svagt första halvår för second hand – men intresset kvarstår

PressmeddelandeSecond hand-försäljningen var tydligt lägre under första halvåret i år, jämfört med motsvarande period 2024, och nedgången går att observera
sofia-larsen-24-2-1.jpg

Handeln går en osäker höst till mötes

PressmeddelandeOsäkerheten ligger som en våt filt över handelsföretagens framtidsutsikter. Framtidsförväntningarna är pessimistiska för 44:e månaden i rad.
per-ljungberg-2.jpg

Starka sommarmånader för e-handeln

PressmeddelandeE-handelsindikatorn skattar e-handelns omsättning för juni till 15,3 miljarder kronor och för juli till 13,7 miljarder kronor.
maria-mikkonen-1-1.jpg

Svensk Handel kommenterar Riksbankens beslut – den svenska ekonomin står och stampar

PressmeddelandeI dag meddelade Riksbanken att styrräntan förblir oförändrad på 2,0 procent. Svensk Handel delar inte den bedömning som gjorts.
falkenberg.png

Falkenberg en av tre finalister till titeln Sveriges bästa handelskommun

PressmeddelandeFalkenberg är tillsammans med Kalmar och Östersund de tre finalisterna i Svensk Handels utmärkelse Sveriges bästa handelskommun.

Håll dig uppdaterad med Svensk Handels nyhetsbrev

Få koll på de viktigaste nyheterna som rör dig som handlare. Varannan vecka skickar vi ut ett nyhetsbrev där vi samlar vägledningar, förmåner och de senaste rapporterna som hjälper dig som handlare i din vardag. Registrera dig redan idag!

När du anmäler dig till vårt nyhetsbrev kommer vi att behandla dina personuppgifter. Här kan du läsa mer om vår behandling och dina rättigheter.