Hoppa till innehåll

Hotar med rättsliga åtgärder vid utebliven betalning.

varning-16x9.png

Collectum Solutions publicerades på Svensk Handel Varningslistan i augusti 2022. Då handlade det om ett utskick med rubriken ”Meddelande om betalningsföreläggande”. Utskicket gick till företag som tidigare hade pågående ärenden med Förvaltningsel eller Svensk El. I utskicket stod det att en ansökan om betalningsföreläggande hade lämnats in till Kronofogdemyndigheten. Något som visade sig vara felaktigt utan endast ett påtryckningsmedel för att skrämma och förmå de utsatta företagen att betala in pengar.

I januari i år gjorde de ett nytt utskick, då med krav från Nordisk Krafthandel, eller Maritimox som de bytt namn till, och nu är det dags igen. Den senaste veckan har massvis med företagare fått kravbrev från Collectum Solutions där de återigen hävdar att det finns obetalda skulder. Och precis som vid tidigare utskick hotar de med rättsliga åtgärder om man inte betalar.

Om du känner dig vilseledd på ett sätt som du anser är bedrägligt så kan du bestrida meddelandet.

Läs mer om hur du kan gå tillväga här.

Var uppmärksam på att du kan vara betalningsskyldig för den el som du har förbrukat om ett bolag levererat el till dig, men priset måste då överensstämma med det avtal som ligger till grund för fakturan. Säkerställ att den som faktiskt levererar din el är ett företag som du litar på och att det pris du betalar är detsamma som ni kommit överens om.

dan-eriksson.jpg

Dan Eriksson

Säkerhetssamordnare

Hej! Hitta rätt genom att söka och filtrera listan. Sortera som det passar!
Vald kategori
Valt ämne
Sortera efter
manadens-fraga-scanner-(2).png

Månadens fråga – När är stölden fullbordad?

SäkerhetsnyttVi drabbas ganska mycket av folk som fuskar vid självscanningen. När räknas det som stöld egentligen? Måste personen ha lämnat butiken?
digitala-brott.png

Skydda din verksamhet i sommar – våra bästa säkerhetstips!

SäkerhetsnyttMed några enkla förebyggande åtgärder kan du minska risken att drabbas och känna dig trygg hela sommaren.
varningslistan-med-triangel.png

Flest klagomål på Varningslistan under maj 2025

SäkerhetsnyttDe företag som drog på sig flest klagomål under april var ConnectD, Din Kommunfakta och STATSSON.
varningslistan-1715092539.png

Ett nytt företag på Varningslistan i maj

SäkerhetsnyttUnder mars publicerades hela tio nya företag på Varningslistan. Nedan följer mer information om företagen.
jordglob.png

Omvärldsbevakning juni 2025

SäkerhetsnyttSäkerhetsläget förändras snabbt – och handeln är en viktig kugge i Sveriges beredskap. Här är det senaste från omvärlden.
kladtjuvar.png

Ligor stjäl stora partier kläder i Region Syd

SäkerhetsnyttJust nu ser Svensk Handel att stora partier kläder stjäls i Region Syd.
kronofogden-brev-900.jpg

Vad händer när en bluffaktura skickas vidare till inkasso eller kronofogden

SäkerhetsnyttMånga som blivit utsatta för en bluffaktura är oroliga för vad som ska hända. Här reder vi ut vad som händer om kravet skickas vidare.
nina-kaffe.png

Media fångar kaffestölderna

SäkerhetsnyttDen senaste tiden har Svensk Handels medarbetare medverkat i fler intervjuer än vi kunnat räkna om just de fräcka kaffestölderna.

Håll dig uppdaterad med Svensk Handels nyhetsbrev

Få koll på de viktigaste nyheterna som rör dig som handlare. Varannan vecka skickar vi ut ett nyhetsbrev där vi samlar vägledningar, förmåner och de senaste rapporterna som hjälper dig som handlare i din vardag. Registrera dig redan idag!

När du anmäler dig till vårt nyhetsbrev kommer vi att behandla dina personuppgifter. Här kan du läsa mer om vår behandling och dina rättigheter.